HAKKIMIZDA 

Malatya Pazarı’nın öyküsü 148 yıl önce Ali efendinin memleketinde kurduğu mütevazı Malatya Pazarı ile başlar. Babalarından “el alan” oğulları Hüseyin ve Hakkı kardeşler mesleği şevkle sürdürürler. Malatya Pazarı’nın kaderi, 1942 yılında Hüseyin ve Hakkı kardeşleri ziyaretine gelen Malatya Milletvekili Tevfik Temelli’nin teşvikiyle değişir: ”Neden İstanbul’a gidip Malatya’nın balını, kuruyemişini, kayısısını tanıtmıyorsunuz ki!” Aldıkları şevkle İstanbul’a gelen Hüseyin ve Hakkı kardeşler için, dönemin İstanbul Valisi Lütfi Kırdar tarafından restore edilen Mısır Çarşısı cazip gelir ve burada bir dükkan açarlar. Bir süre birlikte çalışan kardeşlerden Hakkı bey Malatya’ya döner, helva ve bisküvi fabrikası kurarak başka bir yolda ilerler.

Hüseyin bey ise ailesi ile artık İstanbul’a yerleşmiştir. Malatya’da eğitime başlayan oğulları Çetin ve Metin kardeşler, İstanbul’da eğitimlerine devam ederken diğer taraftan Mısır Çarşısı’nda çocuk yaşta çalışmaya başlamışlardır. 

Genç yaşta iş hayatına atılan Çetin bey, babasının vefatına kadar onunla birlikte çalışır. Piyasadaki her türlü zorluğa, ön yargıya rağmen dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla dükkan sayısını önce ikiye sonra da üçe çıkarır. Dede mesleği olan kuruyemişçiliği bugün 4. kuşak Murat Palancı sürdürmektedir. Malatya Pazarı; 22 yıl önce İstanbul Büyükçekmece’de pişirme, ayıklama ve paketlemeyi içeren Türkiye’nin bu alanda en modern tesislerini kurmuştur. 

Çevreye duyarlı, insan sağlığını gözeten ve çoğunluğu yerli üretim olan çeşitleriyle, kuruyemiş ve atıştırmalık kültürümüzde önemli bir yeri olan Malatya Pazarı “1870’den günümüze her zaman kalite” anlayışını hiçbir zaman ödün vermeden sürdürmeye devam edecektir.